Szkolna wycieczka do Newark

posted in: Ogłoszenia, Wydarzenia | 0

 

Wycieczka Polskiej Szkoły do Newark

Szkolna wycieczka do Newark

W sobotę, 8 kwietnia 2017 roku, wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Newark. – “Dlaczego Newark?” Dlatego, że w Newark znajdują się dwa miejsca ściśle związane z emigracją wojenną i powojenną Polaków. Znajduje się tam cmentarz polskich lotników i prezydentów na uchodźstwie oraz muzeum lotnictwa, w miejscu którego stacjonowały niektóre z polskich dywizjonów podczas II Wojny Światowej.

Polskie dywizjony

Polskie dywizjony lotniczeUczniowie z klasy dwujęzycznej oraz klas 2a, 2b, 3a, 4a, 5a, 6a oraz GCSE i A-level przybyli na szkolny parking zaraz po godzinie 9 rano. Podzieliliśmy się na 3 grupy – każda z grup przybrała numer jednego z polskich dywizjonów:

 • najmłodsza grupa – 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”
 • uczniowie klas 3a i 4a – 302 Dywizjonu Myśliwskiego Poznańskiego
 • najstarsi uczniowie – 303 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki

W dwóch autokarach najpierw wybraliśmy się na cmentarz w Newark. Podczas podróży, uczniowie dywizjonów 302 i 303 uczestniczyli w zabawie pod nazwą “Pan Nowak Zmienia Skarpetki”. Zabawa polegała na spisywaniu numerów rejestracyjnych samochodów na autostradzie i układaniu z liter z tablic rejestracyjnych śmiesznego zdania po polsku. Pomysłów było co niemiara, a śmiechu jeszcze więcej. Oto niektóre z propozycji:

 • Jajka Tadka I Alicji Fantastycznie Falowały
 • Nerwowy Lew Oko Próbuje Pogryźć
 • Eryk Nie Ogląda Głodnych Psów
 • Ja i Papuga z Krakowa Autem Pojedziemy Uliczką
 • Głupi Wojtek Pił Wódkę z X-ray
 • Ala Zjadła Rybę Zieloną Wyrzygała Ją Też
 • Po Robocie Ona Frunie w Dal
 • Sebastian Ogórkuje Figle Figluje z Tygrysami

Konkurs wygrały “Fromborkowe Gdaczące Hipopotamy Dawają Tysiące Kaczek”.

Uczniowie z dywizjonu 301 w tym czasie przypominali sobie nazwy polskich miast i rzek oraz bawili się w gry słowne. Z niecierpliwością oczekiwali końca drogi. Nagrodami dla aktywnych w czasie gier w podróży były znaczki z wizerunkami symboli narodowych oraz miejsc i zdarzeń o których uczniowie mieli dowiedzieć się podczas wycieczki.

Cmentarz Polskich Lotników w Newark

Na cmentarzu w Newark przywitał nas pan Laurence Goff – członek rady miasta Newark, który na co dzień opiekuje się tą tak ważną dla Polaków nekropolią. Spoczywają tutaj zarówno polscy jak i brytyjscy lotnicy polegli podczas II Wojny Światowej. Z wielkim entuzjazmem oprowadzał nas po cmentarzu oraz małym muzeum zorganizowanym na terenie cmentarnej kaplicy.
Cmentarz Polskich Lotników w NewarkUczniowie z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w wyprawie do miejsc pamięci o Polakach, którzy oddali swe życie w walce o kraj, który jest obecnie jedną z ich ojczyzn. Z zadziwieniem odszukiwali polskie symbole oraz groby walecznych lotników. Na cmentarzu pochowani są głownie lotnicy z dywizjonów 301 i 302, którzy stacjonowali w pobliskich bazach lotniczych. Uczniowie grupy pod wezwaniem dywizjonu 303
z radością podjęli się zadania odnalezienia grobu lotnika z “ich” dywizjonu i z wielkim przejęciem i dumą go znaleźli. Natomiast uczniom z dywizjonu 302 bardzo szybko udało się odnaleźć grób najmłodszego poległego lotnika.  

Warsaw Air Bridge MemorialOddaliśmy również hołd trzem polskim prezydentom na uchodźstwie pochowanym na tym cmentarzu oraz dowiedzieliśmy się, iż na tym cmentarzu pochowany był gen. Władysław Sikorski, do momentu przeniesienia jego zwłok do Polski w 1993 roku.

Odwiedziliśmy również bardzo ważny, choć niestety mało znany pomnik “Warsaw Air Bridge Memorial”. Sam w sobie skromny i niepozorny, ale upamiętniający jednych z najdzielniejszych bohaterów II Wojny Światowej. W 1944 roku życie straciło 250 lotników usiłując dostarczyć niezbędny sprzęt, ekwipunek i prowiant powstańcom Warszawskim. Nad Warszawę latali zarówno Polacy jak i Brytyjczycy oraz lotnicy z Południowej Afryki.

Muzeum Lotnictwa w Newark

W czasie wizyty w Newark Air Museum, dzieci z dywizjonu 301 rozwiązywały zagadki obrazkowe i choć nie były to łatwe zadania, wszystkie znajdowały poprawne odpowiedzi. Największą frajdą dla milusińskich była wizyta w kokpicie samolotu i zwiedzanie śmigłowca. Rozentuzjazmowane słuchały historii o walecznych Polakach i ich historii – opowieści prawdziwych, a niezwykle zajmujących nawet dla tak małych uczestników wycieczki.

Newark Air MuseumUczniowie z dywizjonu 302 dowiedzieli się o sytuacji Polski zaraz przed wybuchem II Wojny Światowej oraz z zapartym tchem szukali miejsc z których pochodzą oni lub ich rodzice na mapie II Rzeczypospolitej. Rozmawialiśmy m.in. na temat wojny obronnej w 1939 roku, obronny Westerplatte oraz ataku Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Wielką niespodzianką było dla nas, że aż trójka dzieci potrafiła poprawnie odpowiedzieć na pytanie zagadkę – “Ilu żołnierzy liczyła załoga polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte” i w nagrodę otrzymać pamiątkę z muzealnego sklepu. Zajęcia zakończyliśmy ciekawą i śmieszną historią małpki Miki, która płatała figle i kawały lotnikom z dywizjonu 302 stacjonującym w tym czasie w Wielkiej Brytanii i wspierających w walce przeciwko nazistowskim Niemcom brytyjskich lotników podczas Bitwy o Anglię.

Młodzież z dywizjonu 303 po krótkim wykładzie na temat udziału polskiego lotnictwa i wojska podczas II Wojny Światowej odwiedzili muzealną wystawę oraz znaleźli samolot oznakowany ‘szachownicą’ polskich dywizjonów lotniczych.

Dzięki uprzejmości personelu muzeum mieliśmy wszyscy zaszczyt dowiedzieć się o dzielnym polskim pilocie – Edwardzie Wojanie, który walczył w obronie Polski już w wojnie w 1920 roku. Obejrzeliśmy jego medale, które podarowane zostały muzeum przez rodzinę lotnika, a w szczególności podziwialiśmy medal Virtuti Militari, który otrzymał za zasługi podczas II Wojny Światowej.

Wycieczka ta była dla uczniów naszej szkoły niezwykłą lekcją historii, taką, którą poznaje się przez spotkanie i kontakt z miejscem i przeszłością. Na długo pozostanie ona w pamięci dzieci, które miały w ten sposób również okazję wspólnie spędzić czas, poznać się i pobawić. Jaka szkoda, że czas minął tak szybko i po 6 godzinach trzeba było już wracać do domu.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w serwisie Flickr, na naszym profilu Google+ lub klikając na informacje poniżej.

Wycieczka do Newark 2017


Cmentarzem Polskich Lotników w Newark opiekują się Przyjaciele Cmentarza w Newark (Friends of Newark Cemetery) – grupa ochotników, którzy poświęcają swój wolny czas, aby utrzymać cmentarz w należytym porządku, organizują wycieczki po cmentarzu oraz różnorakie wydarzenia na cmentarzu w ciągu całego roku, m.in coroczne uroczystości upamiętniające pomoc lotniczą dla Powstania Warszawskiego (Annual Air Bridge Memorial Service) odbywające się końcem września oraz Dzień Wszystkich Świętych (The Memorial Service for All Soul’s Day Sunday) odbywający się końcem października. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na ich stronie internetowej – http://friendsofnewarkcemeteryuk.weebly.com/, na ich stronie na Facebooku – https://www.facebook.com/groups/friendsofnewarkcemetery/ oraz na stronie na facebooku pana Laurence’a Goff’a – https://www.facebook.com/laurencegoffnewark. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom związanym z Friends of Newark Cemetery, a w szczególności panu Laurence’owi Goff’owi  za poświęcony nam czas i pomoc w zorganizowaniu wycieczki na cmentarz.  

Dziękujemy również personelowi muzeum lotnictwa w Newark za pomoc w organizacji wycieczki, a w szczególności panu Howardowi Heeley za oprowadzenie nas po tereniu muzeum i opowiedzenie tylku interesujących historii związanych z wkładem polskich lotników w walkach podczas II Wojny Światowej. Więcej informacji na temat Newark Air Museum można znaleźć na stronie internetowej muzeum – http://www.newarkairmuseum.org/