Biało-czerwono na Barker’s Pool w Sheffield

posted in: Ogłoszenia, Wydarzenia | 0

Polish Heritage Day in SheffieldBiało-czerwono na Barker’s Pool w Sheffield

W niedzielę 7 maja 2017 roku świętowaliśmy razem z lokalną społecznością Sheffield Dzień Polskiego Dziedzictwa. Dzień rozpoczęliśmy wcześnie, bo o 8 rano, wizytą w studiu Radia BBC Sheffield, gdzie rozmawialiśmy na temat historii polskiej społeczności w Sheffield oraz tego co będzie się działo tego dnia na Barker’s Pool. Nagrania ze spotkania można posłuchać na stronie radia BBC Sheffield pod adresem http://www.bbc.co.uk/programmes/p05128df (od 1h 11min nagrania).

Dzień wcześniej do naszej szkoły zawitała telewizja Sheffield Live, która nakręciła reportaż na temat naszej szkoły, czym się zajmujemy oraz o tym co się będzie działo w Sheffield w dniu Polish Heritage Day. Reportaż można obejrzeć poniżej:

Polska gościnność i tradycje

Przez 5 godzin na Barker’s Pool można było spróbować pysznych polskich smakołyków: ciast, drożdżówek, pączków oraz tradycyjnego polskiego chleba. Pomiędzy Sheffield City Hall a budynkiem John Lewis rozbiliśmy 3 białe namioty, nad którymi powiewały dwie biało-czerwone flagi. Na miejscu można było dowiedzieć się więcej nie tylko o historii polskiej społeczności oraz Polskiej Szkoły w Sheffield, ale również na temat samej Polski oraz możliwości wypoczynku w Polsce. Można było również zobaczyć tradycyjne polskie stroje ludowe oraz dowiedzieć się więcej na temat swojej przeszłości dzięki stanowisku organizacji Kresy Family oraz pani Ewy Szegidewicz. Dzieci mogły poznać polskie legendy, zrobić polskie flagi, ubrać się w polskie tradycyjne stroje ludowe oraz wspólnie się pobawić. Odwiedzili nas również polscy harcerze i harcerki z Sheffield, którzy wraz z przedstawicielami brytyjskich scoutów zorganizowali kominek i wspólnie śpiewali, tańczyli i wspaniale się bawili.

Goście

Z wizytą przybyli również do nas:

  • pan konsul Marek Jeremek
  • HM Lord-Lieutenant of South Yorkshire, Mr. Andrew Coombe
  • kandydat do parlamentu pan Paul Blomfield

Podziękowania

Obchody Polish Heritage Day w Sheffield odbyły się dzięki zaangażowaniu lokalnej polskiej społeczności, ale również dzięki wsparciu polskiej piekarni w Sheffield – Baking Point, polskiego sklepu All Nations przy Pitsmoor Road, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Kresy Family Polish WWII History Group.

Dziękujemy również bardzo za wszelką pomoc, wsparcie oraz zrozumienie zespołowi City Centre Management z Sheffield City Council.

Zdjęcia z obchodów można obejrzeć w serwisie Flickr, na naszym profilu Google+ lub klikając na informacje poniżej.

Polish Heritage Day 2017

Wzmianki w prasie

Zapraszamy również do zapoznania się ze wzmiankami na temat tego dnia w lokalnej prasie:

  • http://www.thestar.co.uk/news/polish-heritage-day-event-planned-for-sheffield-1-8522370
  • http://www.shefnews.co.uk/2017/05/08/sheffield-celebrates-polish-heritage-day/
  • http://sheffield24.pl/artykul/1132/polish-heritage-day-w-sheffield.html
  • http://duolook.pl/polish-heritage-day-2017/
  • http://duolook.pl/plheritageday-w-social-media/

Polska Szkoła w Sheffield im. gen. Władysława Andersa działa w Sheffield od roku 1950. Uczymy dzieci polskiego pochodzenia od 3 roku życia języka polskiego, literatury, geografii i historii polskiej, dziedzictwa narodowego, w tym kultury i tradycji oraz religii. Przygotowujemy uczniów do egzaminów z języka polskiego jako obcego na poziomie GCSE i A-level.
Jesteśmy szkołą społeczną, tzn. w pełni zarządzaną i prowadzoną przez rodziców dzieci uczęszczających do szkoły oraz ochotników. Szkoła utrzymuje się ze składek płaconych przez rodziców oraz dotacji od firm, organizacji oraz osób prywatnych. Nikt w szkole nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę – wszyscy pracują ochotniczo. Spotykamy się średnio 20 razy w roku, co drugą sobotę, w godzinach od 9:30 – 13:15 w budynku Parkwood Academy przy Longley Avenue West, Sheffield, S5 8UL. Po zajęciach w szkole odbywają się zbiórki zuchów oraz harcerzy prowadzone przez instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju.
Projekt Polish Heritage Day ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. W jego ramach skoordynowane zostaną przedsięwzięcia prowadzone przez polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie UK. Projekt będzie realizowany rokrocznie, w każdy pierwszy weekend po 3 maja, by na trwale zagościć w kalendarzu lokalnych wydarzeń jako Polski Dzień w Wielkiej Brytanii.
Celem akcji jest wspólne świętowanie przez polską społeczność Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja. Upamiętnijmy wspólnie dziedzictwo przeszłych pokoleń i współczesny, pozytywny wkład Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.
Oficjalne logo inicjatywy stworzone zostało w oparciu o biało-czerwoną szachownicę lotniczą, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.